Podręcznik uzupełniający do serwisu Fujitsu Ao G09lecan

Podręcznik uzupełniający do serwisu Fujitsu Ao G09lecan jest kompleksowym opisem wszystkich funkcji i opcji oferowanych przez serwis Fujitsu. Zawiera informacje na temat instalacji, konfiguracji, ustawień, bezpieczeństwa, napraw i innych aspektów używania serwisu. Dostępne są też sekcje dotyczące monitorowania i zarządzania serwisem oraz zasad współpracy z zewnętrznymi usługami. Podręcznik zawiera również szczegółowe informacje dotyczące wszystkich komponentów i funkcji serwisu oraz wytyczne dotyczące tworzenia i wdrażania usług. Jest to szczególnie przydatne dla administratorów systemów, którzy muszą zapoznać się z funkcjami oferowanymi przez serwis Fujitsu Ao G09lecan.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik uzupełniający do serwisu Fujitsu Ao G09lecan

 • Holdings( 2)
 • Title notes ( 1)
 • Subscriptions ( 1)

Od 2002 współoprawny z Serwisem "P-P".

This is a serial

There are 1 subscription(s) associated with this title.

At library: BG UEK

This subscription is closed.

Location: Magazyn

Call number: 9109/P

Subscription from: 27/07/2003 to: now (current)

vtls000001254

The 9999 latest issues for this subscription:

Latest serials
Issue #Publication dateReceived dateStatusNote
2002 nr 1-2405/09/2022Arrived2001 nr 1-2431/08/2022

More details

Helpdesk Fujitsu Polska

Godziny pracy: pon. - pt. 9:00 – 17:00
Zgłoszenia dotyczące awarii sprzętu posiadającego gwarancję Collect & Return i Bring-In oraz zgłoszenia dotyczące wsparcia technicznego prosimy zgłaszać pod numer

Telefon: 0 801 300 100 – koszt jak za połączenie lokalne
Telefon: +48 22 177 84 08 – opłata według taryfy operatorae-mail: techsupport. com

Calldesk Fujitsu Polska

Godziny pracy: 24h przez 7 dni w tygodniu

Zgłoszenia awarii sprzętu klientów posiadających kontrakt serwisowy oraz posiadających sprzęt z gwarancją onsite z gwarantowanym czasem naprawy lub bez niego:

Telefon: +48 22 574 12 34 – opłata według taryfy operatora
Telefon: +48 500 332 264 – opłata według taryfy operatora
fax: +48 22 574 1235

e-mail: calldesk. com

Gwarancja realizowana w trybie onsite jest standardem m,. in. dla wszystkich produktów z rodziny:

 • Serwery Fujitsu PRIMERGY, PRIMEQUEST
 • Macierze, biblioteki, biblioteki VTL Fujitsu ETERNUS

Każdy samochód trzeba co pewien czas oddać do warsztatu. Auta wymagają przeprowadzenia w nich czynności serwisowych, jak również wymaganych napraw. Niestety, nadal można natrafić na warsztat samochodowy, który nie jest bliski ideałowi. A to jest powodem stresu, straty czasu, niepotrzebnych wydatków, czasami bardzo wysokich, nawrotów awarii, a często nawet jej pogłębienia. Jak uniknąć takich sytuacji? Jak się przed nimi zabezpieczyć? Czy jest to możliwe?

Na polskim rynku usług motoryzacyjnych działają tysiące warsztatów. Wyszukanie dobrego warsztatu samochodowego nie jest obecnie tak trudne jak kiedyś. W Polsce jest bardzo dużo warsztatów świadczących usługi na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Niestety trafiają się także inne. Jak zatem wygrać dobry warsztat? Wybierając serwis samochodowy możemy np. posiłkować się opiniami znajomych, którzy już z jego usług korzystali. Można zasięgnąć informacji na forach. Można też sprawdzić opinie w internecie. Warto również zostawiać swoje własne opinie po wizycie, aby pomagać promować wśród kierowców rzetelne firmy.


Jakich warsztatów samochodowych powinno się unikać? 


Przede wszystkim jednak trzeba polegać na sobie. W ciągu kilku minut rozmowy z pracownikiem serwisu samochodowego, można podjąć decyzję o tym, czy warto zaryzykować, oddając tam samochód do naprawy.

Na początek trzeba wziąć pod uwagę to, że każdy kierowca ma inne oczekiwania. Jeden będzie oczekiwał przyjęcia go w eleganckim pokoju, z kawą i wygodnym fotelem, gdzie będzie oczekiwał na diagnozę albo na naprawę. Inny będzie chciał uzyskać dodatkowo auto zastępcze na czas naprawy. Dla jednych kierowców koszty naprawy i zakupu części będą sprawą najważniejszą, dla innych drugorzędną. Są jednak rzeczy wspólne.

 1. Nie ma specjalistów od wszystkiego – w niemal każdym warsztacie można wymienić klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe, filtr powietrza, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, czy olej silnikowy i filtr oleju. Do tych podzespołów nie potrzeba specjalistycznego sprzętu (choć w przypadku niektórych aut nawet wymiana oleju silnikowego lub akumulatora wymaga wprowadzenia danych do komputera samochodu). Ale już wymiana filtra kabinowego może być problemem, jeśli... nie wiadomo, jak się do niego dostać.
 2. W przypadku napraw określonych podzespołów warto udać się do specjalisty. Są firmy specjalizujące się w naprawach układu hamulcowego, silników, skrzyń biegów, czy elektroniki. Są firmy specjalizujące się w ustawianiu geometrii kół, wymianie opon czy wymianie płynów eksploatacyjnych. Są też firmy, które naprawiają tylko auta konkretnych marek. Specjalista posiada odpowiedni sprzęt, przeznaczony do określonych napraw (np. blokady rozrządu do silników), a także doświadczenie i wykwalifikowany personel. Naprawa samochodu jest dzięki temu znacznie szybsza, a koszt może być łatwiej oszacowany.
 3. Nowoczesny warsztat musi mieć dostęp do informacji technicznej producenta samochodu. Albo uzyskiwany bezpośrednio od danej marki (internet, szkolenia, książki), albo (o ile to możliwe) poprzez programy warsztatowe. Tylko w ten sposób naprawa auta może zostać przeprowadzona zgodnie z wymaganiami producenta auta (procedury wymiany części krok po kroku, ustawienia fabryczne, momenty dokręcenia śrub i świec, specyfikacje części i płynów). Jeśli warsztat nie będzie dysponował danymi, problem sprawi mu nawet dokręcenie świecy zapłonowej z odpowiednim momentem, nie wspominając o innych naprawach.
 4. Warsztaty, zajmujące się naprawą silników, elektroniki i większości układów, muszą dysponować odpowiednimi narzędziami do diagnostyki. W ten sposób mogą precyzyjnie określić, który element (np. czujnik) wymaga wymiany. Jeśli warsztat nie dysponuje dostępem do diagnostyki komputerowej, będzie wymieniał po kolei wszystkie części, licząc na to, że w końcu za którymś razem się uda. Klient będzie za wszystko płacił.
 5. Profesjonalny warsztat usuwa nie tylko awarię, ale i jej przyczynę. Tylko taki sposób postępowania pozwala uzyskać długotrwały efekt naprawy. Wymiana turbosprężarki bez poinformowania klienta, co było przyczyną jej przedwczesnego uszkodzenia (koks ze względu na brak chłodzenia po zakończonej jeździe, brak oleju na skutek zapchania smoka, zanieczyszczenia, przepuszczone przez słaby filtr powietrza) jest tylko cząstkową naprawą. Po pewnym czasie awaria się powtórzy.
 6. Warsztat ustala z klientem, jakie części zamienne mają być zastosowane – oryginalne, czy zamienniki, nowe, czy regenerowane. Także to, jaki olej ma być wlany do silnika, czy ma pochodzić z opakowania, czy z beczki. Jeśli takich ustaleń nie ma, tak naprawdę klient nie wie, czy w jego aucie nie znalazły się części z demontażu, ze szrotu, które odmówią posłuszeństwa po przejechaniu kilkuset kilometrów.
 7. Warsztat powinien też ustalić termin oddania auta, przybliżony koszt naprawy, a o każdym zwiększeniu jej kosztów (co się może zdarzyć, gdy mechanik zdemontuje podzespół i okaże się, że inny również wymaga wymiany) klient powinien być informowany na bieżąco. I to on ma podejmować decyzje, czy się na taką operacje zgadza, czy nie.
 8. Warsztat powinien też z klientem ustalić, czy wyraża on zgodę na jazdę próbną (czasami jest to konieczne, aby w praktyce sprawdzić, czy auto nie ma wycieków i czy wszystko jest w porządku).
 9. Samochody powinny być też przechowywane w bezpiecznym miejscu (a nie na nieogrodzonym terenie). Ważne jest też podejście do kwestii czystości – np. stosowanie ochronnych pokrowców z folii. Kosztują kilka złotych, a ich koszt i tak poniesie klient.
 10. Niezbędne jest też wydanie odpowiednich dokumentów – protokołu przyjęcia auta do naprawy a także faktury za wykonaną naprawę, na której znajdą się wyszczególnione informacje o wszystkich czynnościach i zakupionych częściach lub płynach.

Jeśli pojazd jest na gwarancji, a właściciel nie chce jechać do ASO, powinien wybrać autoryzowany, niezależny auto serwis danej marki, co pozwoli zachować gwarancję.

Kiedy już wiemy, czego unikać, podsumujmy, na co szczególnie zwrócić uwagę. 


5 rzeczy, o których powinieneś pamiętać kierując auto do warsztatu samochodowego 


Sprawdzamy profesjonalizm danego warsztatu samochodowego 


Wybieramy warsztat, który specjalizuje się w określonych naprawach (na przykład w naprawach zawieszenia, układu hamulcowego, wymianach płynów eksploatacyjnych, serwisowaniu klimatyzacji, naprawach elektroniki albo blacharki) albo posiada wyspecjalizowane stanowiska do różnych napraw (osobne stanowiska do napraw blacharskich, lakierniczych i mechanicznych).

Sprawdzamy, czy warsztat dysponuje odpowiednim sprzętem do naprawy auta, pytamy, czy posiada sprzęt diagnostyczny (w przypadku napraw silników, elektroniki itd. ) i dostęp do informacji technicznej producenta, aby naprawa samochodu była wykonana zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Jeśli auto jest na gwarancji, sprawdzamy, czy warsztat jest autoryzowany przez producenta samochodu.

W warsztatach określanych jako „kuźnie”, w których nie ma podnośnika, a setki narzędzi walają się po podłodze, można wykonać zazwyczaj wszystkie naprawy, choć ich jakość może być różna. Do wielu spraw (nawet do wymiany napinacza paska wieloklinowego) potrzebne są specjalne klucze. Amatorzy będą używać zwykłych części, wspomagając się różnymi „wynalazkami” i mogą narobić więcej szkody jak pożytku. W takich warsztatach trudno liczyć na czystość i profesjonalizm, do tego często trzeba jechać „na komputer” i ponosić dodatkowe koszty, bo warsztat nie ma nawet uniwersalnego testera za kilkadziesiąt złotych do odczytania prostego błędu.

W przypadku niektórych awarii, na przykład dotyczących uszkodzenia systemu ESP lub innych zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, znalezienie niezależnego warsztatu, który dokona naprawy i przede wszystkim kalibracji, może być wyzwaniem.


Oczekujemy protokołu odbioru auta, oszacowania kosztów oraz czasu naprawy, a także przeprowadzenia podstawowej diagnostyki 


Protokół odbioru auta to dokument, który powinno się wypełnić wtedy, gdy pozostawia się samochód w warsztacie.

Protokół odbioru samochodu zawiera następujące informacje:

 • dane pojazdu (markę, kolor, numer VIN, przebieg, rok produkcji, numer rejestracyjny),
 • dane właściciela pojazdu lub firmy, która jest jego właścicielem,
 • szczegółowe dane dotyczące stanu samochodu, np. ilość paliwa w zbiorniku, rodzaj opon, dodatkowe wyposażenie (np. nawigacja pozostawiona w aucie), opis uszkodzenia, z jakim auto zostało przyjęte do warsztatu oraz innych uszkodzeń, mogących mieć wpływ na koszt i przebieg naprawy (np. zerwany napęd rozrządu, zablokowana skrzynia biegów, uszkodzenia blacharskie i lakiernicze).

Na kopii dla właściciela auta musi też znajdować się podpis i pieczątka pracownika warsztatu odbierającego pojazd. Protokół wypełnia się tylko wtedy, gdy pozostawia się auto w warsztacie, jeśli klient może czekać na naprawę (albo prostą wymianę, trwającą godzinę lub dwie), nie ma sensu tego robić.

W przypadku zlecenia wykonania prostych czynności (wymiana oleju silnikowego, wymiana klocków hamulcowych, wymiana tarcz hamulcowych, wymiana siłownika centralnego zamka w drzwiach) klient powinien otrzymać precyzyjne określenie całkowitych kosztów usługi i czasu naprawy (50 złotych – 40 minut).
Producenci samochodów określają sami czas, jaki potrzebny jest na dokonanie określonych czynności (np. wymiana rozrządu w określonym modelu – 4. 5 godziny). Firmy działające zgodnie z zaleceniami producentów aut powinny dzięki temu łatwo określić czas naprawy i jej koszt (o ile w trakcie naprawy nie wyjdą na jaw dodatkowe uszkodzenia). 

W przypadku poważniejszych uszkodzeń, mechanik po wysłuchaniu klienta i jego opisu awarii, powinien przeprowadzić podstawową diagnostykę. Powinna być ona punktem wyjścia do oszacowania czasu i kosztów naprawy. Precyzyjne określenie kosztów może nie być do końca możliwe, ale o tym w następnym punkcie.

W przypadku niektórych uszkodzeń, konieczne jest wykonanie jazdy próbnej w celu uzupełnienia diagnostyki.


Informowanie właściciela auta o wszystkich kosztach i przedłużeniu czasu naprawy 


Oszacowane wstępnie koszty naprawy mogą wzrosnąć. Jak pamiętamy, dobry mechanik powinien nie tylko wyeliminować awarię, ale i jej przyczynę. A to może obejmować dodatkowe koszty, jednakże takie działanie jest opłacalne, bo sprawia, że problem nie wróci.

W przypadku czynności takich jak wymiana napędu rozrządu, może okazać się, że wymiany, poza pompą cieczy chłodzącej, wymagają też elementy towarzyszące, takie jak napinacz i koło pasowe. W przypadku wymiany turbosprężarki niezbędna może być wymiana chłodnicy powietrza doładowującego, przy wymianie tarcz i klocków – regeneracja zacisków, a przy montażu nowych wahaczy, także wymiana sprężyn.

Ważne, aby o tym wszystkim klient dowiadywał się od pracownika warsztatu i wyrażał na to zgodę, a nie był stawiany przed faktem dokonanym w chwili płacenia za naprawę.


Ustalenia dotyczące części i płynów 


Trzeba też ustalić, kto kupuje części i płyny eksploatacyjne.

Czy klient dostarcza samochód wraz z częściami lub płynami (na przykład zlecając wymianę oleju silnikowego i filtra, tarcz i klocków, albo zestawu napędu rozrządu), czy po przeprowadzonej diagnostyce klient chce sam kupić podzespoły i mechanik podaje mu listę części oraz ich specyfikację. Klient może też zlecić warsztatowi zakup wszystkich potrzebnych części i płynów.

W tym ostatnim przypadku należy ustalić, jakiego rodzaju części będą stosowane. Czy mają być to części nowe, czy regenerowane (co opłaca się w przypadku turbosprężarki i wtryskiwaczy, ale tylko wtedy, gdy są one regenerowane przez specjalistów), czy mają to być części oryginalne, czy zamienniki (porównywalnej jakości czy najtańsze). Ustalenia powinny obejmować również płyny. Klient powinien wybrać klasę produktów (najlepsze, średnie, tanie) a także to, czy mają to być produkty z opakowań o mniejszej pojemności, czy też mogą być to produkty z opakowań zbiorczych (np. olej z beczki).

W najlepszych warsztatach samochodowych, współpracujących z największymi dystrybutorami części motoryzacyjnych (np. Inter Cars), mechanik ma dostęp online do całej oferty firmy. Może w ciągu kilku chwil sprawdzić, jakie części zamienne są w ofercie i w jakich cenach a także kiedy zostaną dostarczone do jego warsztatu. Klient może wybrać zakres cenowy, markę części, a mechanik określić czas naprawy.


Faktura i protokół odbioru po wykonanej naprawie 


Warsztat może wydać fakturę, z wyszczególnieniem wszystkich usług i zakupów, albo zwykły paragon, potwierdzający wykonanie naprawy. Wówczas powinien dołączyć do niego wydruk (albo odręcznie wypełnioną kartkę z datą, podpisem i pieczątką), na którym zostaną wyszczególnione wszystkie przeprowadzone czynności i ewentualnie koszt zakupionych przez warsztat części zamiennych. Wiele części zamiennych posiada gwarancję producenta, warto się jej domagać.


Firmy prowadzące regeneracje podzespołów (np. wtryskiwaczy, turbosprężarek, pomp wtryskowych wysokiego ciśnienia, pomp wspomagania) udzielają na swoje usługi pisemnych gwarancji. Jeśli część użyta przy naprawie była regenerowana, klient ma prawo domagać się dokumentu.

Uwaga – czasami gwarancja udzielana jest na szczególnych warunkach, zawsze należy przeczytać dokładnie zapisy. Np. w przypadku regeneracji turbosprężarek gwarancji udziela się tylko wtedy, gdy zamontowana została nowa chłodnica powietrza doładowującego.

Faktura albo paragon jest podstawą do ewentualnych roszczeń na skutek źle wykonanej naprawy, albo niewywiązania się z umowy (zamontowania części używanych zamiast nowych, zamontowania niewłaściwych części itd. ).


O czym warto pamiętać przy oddawaniu auta do warsztatu samochodowego? 


O zachowaniu ograniczonego zaufania, w przypadku warsztatów, których nie znamy. Warto zawsze zasięgnąć opinii innego fachowca, zwłaszcza w przypadku poważnych awarii, w których mechanik informuje nas o konieczności wymiany całego szeregu części. Warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z wieloma ogólnodostępnymi poradnikami, np. na stronach Motointegrator, które w wielu przypadkach pozwolą lepiej zorientować się w przyczynach awarii i mniej więcej oszacować sposób jej naprawy i koszt.

Jeśli warsztat samochodowy odmawia wydania klientowi pisemnych gwarancji na części, użytych przy naprawie, warto sprawdzić stan pojazdu u innego fachowca, najlepiej w innym mieście, bez informowania go, w jakim celu dokonujemy kontroli. Pozwoli to skontrolować, czy poprzednik nie zamontował części z demontażu, zamiast nowych.

Klient powinien też zawsze pamiętać o przysługujących mu prawach, które chronią jego interesy. Powinien też pamiętać o możliwości umieszczania opinii w takich serwisach jak Motointegrator. com, pozwalających na kierowanie innych klientów do miejsc wartych polecenia.

Podręcznik uzupełniający do serwisu Fujitsu Ao G09lecan

Bezpośredni link do pobrania Podręcznik uzupełniający do serwisu Fujitsu Ao G09lecan

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Podręcznik uzupełniający do serwisu Fujitsu Ao G09lecan